Očkování povinná

V rámci poradny pro kojence jsou prováděna také pravidelná povinná očkování, proti stanoveným nebezpečným infekčním nemocem dítěte (viz níže Očkovací kalendář). U starších dětí je prováděno taktéž povinné očkování, na které jsou děti v příslušném věku zvány. U všech očkování, v kterémkoliv věku, musí být přítomen rodič - zákonný zástupce dítěte! Ten svým podpisem před očkováním potvrdí svůj písemný souhlas s plnou informací o očkovací látce a  souhlasem s naočkováním dítěte. Údaj o aplikaci očkovací látky je zaznamenán v očkovacím průkaze, který musí rodič dítěte před aplikací předložit!

 

Povinná očkování (očkovací látka, prohlídka i aplikace), vyhláškou stanovenou očkovací látkou, jsou plně hrazena zdravotními pojišťovnami, jsou tedy pro pacienta zdarma.

 

Očkovací kalendář 2012

Věk

Očkování

2 měsíce (od 9. týdne)

Infanrix - hexa 1. dávka

3 měsíce

Infanrix - hexa 2. dávka

Prevenar 13 (Synflorix) 1. dávka  (doporučené )

4 měsíce

Infanrix - hexa 3. dávka

Prevenar 13 (Synflorix) 2. dávka ( doporučené)

5 měsíců

Prevenar 13 (Synflorix) 3. dávka ( doporučené)

11. až 15. měsíc

Prevenar 13 (Synflorix) 4. dávka  ( doporučené)

od 15. měsíce

Priorix 1. dávka

12. až 17. měsíc

Infanrix - hexa 4. dávka

21. až 25. měsíc

Priorix 2. dávka

5.  rok

Infanrix

10.  rok

Boostrix - polio

12. rok

Engerix  (3 dávky) - dříve neočkovaní ročník 2000

14. rok

Tetavax - dříve neočkovaní ročník 1998

 

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecná doporučení při očkování

POZOR: Po očkování pro možnou případnou reakci na očkování vyčkejte v čekárně 30 minut. V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim – bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení. Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšená teplota až horečka, zarudnutí a otok v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 24 až 48 hodin. Na případné zarudnutí v místě očkování je možné přikládast chladivé obklady. Při horečce nad 38 °C podejte léky na snížení horečky (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin). Kupte si ještě před očkováním teploměr a nejlépe čípky v lékárně!

Při křečích, horečkách ke 40 °C nereagujících na léky proti horečkám, neztišitelném pláči kontaktujte neprodleně pediatra, LSPP, v kritickém stavu RZP.    

Reakci na minulé očkování hlaste před následujícím očkováním!!