Očkovací látky

Obecná doporučení při očkování

POZOR: Po očkování, pro možnou případnou reakci na očkování, vyčkejte v čekárně 30 minut.  V den očkování dopřejte vašemu dítěti klidový režim bez výletů, návštěv, cestování, plavání a tělesné výchovy. Po očkování na 48 hodin vynechejte rehabilitační cvičení. Mezi nejčastější reakce na očkování patří mrzutost, zvýšené teploty, horečky, zarudnutí a bolestivost v okolí vpichu. Příznaky reakce na očkování většinou ustoupí do 24 až 48 hodin. Zarudnutí v místě očkování je vhodné chladit. Při horečce nad 38 °C podejte léky na snížení horečky (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin). Kupte si ještě před očkováním teploměr a léky na snížení teploty v lékárně!

Při křečích, horečkách ke 40 °C nereagujících na léky proti horečkám ev. jiných příznacích, kontaktujte neprodleně pediatra, LSPP, v závažném stavu přímo RZP.    

 

Reakci na předchozí očkování hlaste před následujícím očkováním!!

 

Vakcíny pro povinné očkování - plně hrazené ZP:

Podrobnosti - úplný letáček o očkovacích látkách je uveden na níže unedených stránkách, doporučuji před návštěvou ambulance a aplikací pročíst.

 

Infanrix–hexa – povinné očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, dětské obrně, žloutence typu B, těžkému bakteriálnímu hemofilovému onemocnění (zánětu mozkových blan, zánětu záklopky hrtanové). Injekce do stehýnka 3x během 1. roku, jedno přeočkování po 12. měsíci života.

(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Infanrix%20Hexa%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Priorix – povinné očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Injekce podkožně do předloktí od 15. měsíce. Přeočkování za 6 - 10 měsíců. Zvláštností tohoto očkování je možnost oddálené reakce (horečka, vyrážka - sama vymizí) na očkování mezi 5. až 12. dnem po aplikaci.
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Priorix%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Infanrix – povinné očkování mezi 5. a 6. rokem věku dítěte. Jde vlastně o přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Aplikace do svalu.
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/INFANRIX%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Boostrix polio – povinné očkování mezi 10. a 11. rokem věku dítěte. Jde vlastně o přeočkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli a obrně. Očkuje se do ramene.
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Boostrix%20Polio%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Engerix-B – povinné očkování proti žloutence typu B pro děti, které nebyly očkovány v kojeneckém věku. Očkování do ramene, přeočkování za měsíc a za 6 měsíců. 
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Engerix%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Tetavax – povinné očkování proti tetanu ( pro děti které nedostaly Boostrix v 10ti letech ), další přeočkování vždy po 10ti letech.
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Tetavax%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Vakcíny pro nepovinné očkování - některé částečně hrazeny ZP :

Podrobnosti - úplný letáček o očkovací látce uveden níže na stránkách pod očkovací látkou, před návštěvou ambulance a aplikací doporučuji pročíst.

 

Prevenar 13 (event. Synflorix) – nepovinné očkování proti13 / ev.10 /typům bakterie pneumokoka – zabrání těžkým infekcím (zánětu mozkových blan, celkové infekci – sepsi, některým zánětům středního ucha a pneumokokovému zápalu plic). Prevenar chrání proti 13 typům pneumokoka, Synflorix proti 10 typům. Injekce do stehýnka 3x během 1. roku a jedno přeočkování v 2. roce věku. Rodiče se musí rozhodnout pro očkování nejpozději ve 3 – 4 měsících dítěte (aby bylo hrazeno částečně nebo úplně ZP ), pozdější očkování u zdravých dětí si musí hradit sami. Na Prevenar 13 je doplatek 400 Kč za každou dávku. Synflorix je plně hrazen pojišťovnou. Předpokládaná doba ochrany je 10 let. Přeočkování se zatím neprovádí. Prevenar 13 je také možné očkovat dětem do 5 let, které nebyly v kojeneckém věku očkovány, toto hradí rodiče.    

(Prevenar https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/PREVENAR13%20Souhrn%20SPC.pdf)
(Synflorix https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/Synflorix%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Rotarix-p.o. – nepovinné očkování proti rotavirům – podají se 2 dávky do úst od 6 - 8 týdnů, nejpozději do 24. týdne. Chrání proti těžkému průběhu virového střevního onemocnění – zvracení, průjem, časté odvodnění, horečky, někdy s nutností hospitalizace a infuzní léčby. Nyní je cena dvou dávek Rotarixu je 2 500 Kč, u některých ZP je příspěvek na toto očkování. Zájem o toto očkování je nutné ve 4 měsících hlásit lékaři k objednání očkoévací látky.
(Rotarix https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/ROTARIX%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Rotateq - inj.,

(Rotateq https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/ROTATEQ%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Priorix tetra – očkovací látka chrání proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a navíc proti planým neštovicím. Očkovací látka je nehrazená. Reakce na očkování je stejná jako u Priorixu, ale ještě 20. den se může objevit reakce na plané neštovice (vyrážka, puchýřky, horečka). Na cenu jedné dávky Priorixu tetra se ptejte v lékárně.
(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/Priorix%20Tetra%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Varilrix – nepovinná a nehrazená očkovací látka proti planým neštovicím od 2. roku věku dítěte. Injekce podkožně do předloktí, přeočkování nejméně za 6 týdnů po 1. dávce. Na cenu jedné dávky Varilrixu se ptejte  v lékárně. 
(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/VARILRIX%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Silgard – nepovinné a od 1.4. 2012 z velké části hrazené ZP očkování proti rakovině děložního hrdla a čípku a genitálním bradavicím. Základní očkování je do ramene 3 dávkami od 13.let věku dívky nejpozději do dne před 14. narozeninami dívky. Doplatek je 300,- Kč.  Očkovat je možné i starší dívky, cena se mění dle nabídky distributora očkovací látky, asi kolem 3 300 za dávku. V ordinaci se nutno domluvit předem na objednání očkovací látky, aktuáílní cena se hradí lékaři na příjmový doklad před nákupem očkovací látky. Některé ZP nabízejí i certifikát - slevu na očkovací látku- informujte se u své ZP.
(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/SILGARD%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Cervarix – nepovinné a  od 1.4.2012 plně hrazené očkování proti rakovině děložního hrdla a čípku,NECHRÁNÍ proti genitálním bradavicím.  Základní očkování je do ramene 3 dávkami od 13. let věku dívky do dne před 14. narozeninami dívky. Je možno očkovat i dívky starší, očkovací látku si hradí rodič sám. Přibližná cena jedné dávky je 3 000 Kč. ( Konkrétní objednání i placení je stejné jako u Silgardu ).

(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/CERVARIX%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Encepur – nepovinné a nehrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Základní očkování jsou 3 dávky do ramene, první přeočkování za 3 roky, další přeočkování u dětí po 5 letech. Na cenu jedné dávky se informujte v lékádně.
(Děti https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/ENCEPUR%20pro%20deti%20Souhrn%20SPC.pdf)
(Dospělí
https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/ENCEPUR%20pro%20dospele%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

FSME-Immun – nepovinné a nehrazené očkování proti klíšťové encefalitidě. Základní očkování jsou 3 dávky, první přeočkování za 3 roky, další přeočkování u dětí po 5 letech. Na cenu jedné dávky se informujte v lékárně.

(Děti https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/FSME%20Souhrn%20SPC%20junior.pdf)
(Dospělí https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/FSME%20 Sou hrn%20SPC%20adult.pdf)

 

Menjugate nebo Neisvac-C nepovinné a nehrazené očkování proti meningokoku C. Lze podávat od 2 měsíců věku dítěte, kdy jsou potřeba 2 dávky; od 1 roku stačí 1 dávka. Podává se do ramene, u kojenců do stehýnka. Přeočkování po 7 letech, při zvýšené možnosti nákazy po 5 letech. Na cenu se informujte v lékárně.
(Neisvac https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/NEISVAC%20Souhrn20SPC.pdf)
(Menjugate https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/MENJUGATE%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Menveo – nepovinné a nehrazené očkování pro děti starší 11 let proti meningokoku A, C, W135 a Y. Podává se 1 dávka do ramene, přeočkování s odstupem 7 let, při zvýšené možnosti nákazy po 5 letech. Na cenu se informujte v lékárně.
(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/MENVEO%20souhrn%20SPC.pdf)

 

Twinrix - nepovinné a nehrazené očkování proti žloutence typu A a B. Očkování do ramene. Podávají se 3 dávky. Na cenu se informujte v lékárně. (https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/TWINRIX%20Pedi%20Souhrn%20SPC.pdf)
(Dospělí https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/TWINRIX%20ADULT%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Havrix – nepovinné a nehrazené očkování proti žloutence typu A. Očkuje se do ramene. Přeočkování 6 - 12 měsíců po 1. dávce. Na cenu se informujte v lékárně.
(https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/HAVRIX%201440%20Souhrn%20SPC.pdf, https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/HAVRIX%20720%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Boostrix – nepovinné a nehrazené očkování. Jde vlastně o přeočkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli. Doporučuje se dětem, které mají být povinně očkovány proti tetanu ve 14 letech a nebyly ještě očkovány Boostrixem polio. V poslední době je zaznamenán vyšší výskyt dávivého kašle (pertusse) a toto očkování chrání děti v dorostovém věku také proti pertussi. Toto očkování je odborníky doporučováno maminkám před plánovaným těhotenstvím a širší rodině (otec a prarodiče budoucího dítěte). Odstup od očkování tetanem je minimálně 1 rok. Očkuje se jednou dávkou do ramene; přeočkování proti tetanu obsaženému v očkovací látce za 10 - 15 let. Na cenu se inormujte v lékárně.
(https://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/Boostrix%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Vaxigrip (Influvac) - nepovinné a nehrazené očkování proti chřipce. Očkování hrazené ze zdravotního pojištění dostanou děti závažně chronicky nemocné ( cukrovka, cystická fibróza, nádorová onemocnění, aj.). Každý rok je vyráběna nová vakcina, která chrání jednu chřipkovou sezónu. Očkování do ramene pro děti od 6 měsiců do 3 let 2 dávky  s měsíčním intervalem. Pro starší děti jedna dávka vakciny (pokud nebylo dítě  ve věku 3 – 9 let očkováno v minulé sezóně, je vhodnější očkovat také 2x). Přibližná cena 180 Kč. 
(Vaxigrip https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/VAXIGRIP%20Souhrn%20SPC.pdf)
(Influvac https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/INFLUVAC%20Souhrn%20SPC.pdf)

 

Doporučení dle infektolog. a pediatrické společnosti

  • V kojeneckém věku doporučuji očkování vícevalentní vakcinou proti pneumokoku (Prevenar 13).
  • Před nástupem do kolektivního dětského zařízení doporučuji očkování proti žloutence typu A (Havrix) a proti meningokoku typu C (Neisvac, Menjugate). Dříve neočkované děti lze do 5 let naočkovat vakcinou proti pneumokoku (Prevenar 13).
  • Pro přijetí do MŠ je podmínkou absolvovat povinná očkování (Infanrix-hexa a Priorixu resp. Priorixu-tetra).
  • Očkování proti klíšťové encephalitidě (FSME, Encepur) odložit na pozdější předškolní resp. školní věk.
  • Očkování proti planým neštovicím (Varilix) doporučuji až kolem 13. roku, pokud dítě onemocnění neprodělá.
  • Od 11 let a zvláště v dorosteneckém věku doporučuji očkovat vakcinou proti meningokoku - Menveo. 
  • Při přeočkování proti tetanu (neočkovaným vakcinou Boostix -polio v 10 letech) doporučují koupit vakcinu Boostrix chránící i proti dávivému kašli, který se v posledních letech častěji vyskytuje.  
  • Dívkám ve doporučuji očkování vakcinou proti rakovině děložního hrdla a čípku (Silgard, Cervarix).  

O nepovinném - doporučeném očkování rozhodují rodiče.

Lékaři, přátelé a internet pomáhají při jejich rozhodování.

Rodičům doporučuji před rozhodnutím si o očkování přečíst 

SPC očkovacích látek - souhrn údajů o očkovací látce. 

Rodiče nebo zákonní zástupci podepisují informovaný souhlas s nepovinným očkováním před každou aplikací očkovací látky. Formulář je k dispozici v ambulanci u sestřičky.